top of page
Ara

Hayır. Başarılı Bir Sanatçı Olmak İçin Üretiyor Olman Yeterli Değil

Bir sanatçı sadece resim, heykel, yazı vs. yapan kişi midir ?

Bir sanatçı sadece bunları GÜZEL yapan kişi midir ?


Sadece güzel eserler yapıyor olmak başarı merdivenlerini tırmanmaya yetmez. Eğer tercihiniz sadece bir hobi olarak uğraşmaksa o zaman bu yazının devamını okumanıza gerek yok. Ama yaratımlarınızla bir yerlere gelmek ve değer bulmak istiyorsanız devam edin.


Evet üretim (YARATIM) en önemli konu. Aklınızdaki bir projeyi hayata geçirmezseniz dünyaya sunacak neyiniz olur ki. Bu anlamda sizin sanatınız sizin ürününüzdür ve üretim şart olmakla birlikte tek başına yeterli değildir.


Siz küçük işletme sahibi bir girişimcisiniz . Bu nedenle hesap işlerinden, satış, pazarlama konularından tutun da, markalaşmaya, ürünlerinizi çeşitlendirmeye kadar giden bir yolda çok farklı ve detaylı konularla ilgilenmeniz gerekecektir.


Özetlersek bir sanatçının olmazsa olmazları şu şekilde sıralanabilir;

  • Aklındakini üret, bu konuda disiplinli ol, kendi en iyi versiyonunu yaratabilmek için sürekli kendini geliştir.

  • Bir girişimci ruhuna sahip ol. Bir girişimci gözünü hedeften ayırmadan, sabırla, uzun süreler hiçbir getiri almadan hatta yatırım yaparak yola tek başına devam edebilme motivasyonunu ve sabrını gösterebilen kişidir. Yeni tabiri ile Unicorn ol.

  • Ortaya çık. Satış ve pazarlama konularında aktif olarak kendine bir plan yap ve uygula. Bunun içine markalaşma, hakla ilişkiler de giriyor.

  • Sağlam bir özgüven oluştur. Yoluna çıkabilecek çeldiricilerden (olumsuz eleştiriler gibi) etkilenmeyecek bir duruşa sahip ol. İlk denemende başarısız mı oldun ? Ayağa kalk ve tekrar dene. Seni başarıya götüren yol bu başarısızlıklarından geçer ( derslerini aldıysan)

  • Yapamadıkların için yardım al, başka profesyonellerden destek al.

Bir sonraki yazımda pazarlama konularına biraz daha detaylı gireceğim.

Bu tür yazıları beğeniyor ve devamının gelmesini istiyorsan beğen, paylaş.


Ahsen Küçükçalık

Görsel Sanatçı - Yaratıcı Girişimci

03.02.2022


NO . IT IS NOT ENOUGH TO MAKE PERFECT ARTWORKS FOR SUCCESS


Does an artist is someone who creates artworks ?

Does an artist is someone who create PERFECT artworks ?


Just creating perfect artworks is not enough to climb the ladder of success. If your preference is just to deal with it as a hobby, then you don't need to read the rest of this article. But if you want to get somewhere and find value with your creations, go ahead.


Yes, production (CREATION) is the most important issue. If you do not put the creative idea in your mind on to a canvas or something, what do you have to offer to the world? In this sense, your art is your product, and although production is a must but not sufficient on its own.


You are a small business owner. Accept it . For this reason, you will have to deal with very different and detailed issues as accounting, sales and marketing, branding, public relations and diversifying your products.


As a summary, the essentials of an artist can be listed as follows;


* Produce what you have in mind, be disciplined about it, constantly improve yourself to create the best version of yourself.


* Have an entrepreneurial spirit. An entrepreneur is a person who can show the motivation and patience to continue on his own without taking his eyes off the target, with no returns and gains for long periods of time. . Become an Unicorn.


* Get out. Make and implement a plan for yourself actively in sales and marketing. This includes branding and public relations.


* Build a solid self-confidence. Take a stand that is unaffected by distractions (such as negative criticism) that may come your way. Did you fail on your first try? Get up and try again. The road to success is through these failures (if you've learned your lessons)


* Ask help for what you can't do, get support from other professionals.


In my next article, I will enter into marketing issues in more detais.

If you like this type of posts and want more to come, like and share.


Ahsen Kucukcalik

Visual Artist - Creative Entrepreneur

03.02.202224 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Abone listemize katılın

Görsel Sanatçı / Yaratıcı Girişimci
bottom of page