top of page

Gelecek Atölyeler

YAKINDA ....

.....

İDEA KADIKÖY

MODA / İSTANBUL

Oma Ortiz

OMAR ORTIZ ATÖLYESİ HAKKINDA

 

Meksikalı sanatçı OMAR ORTIZ  ile "Yağlı boyada hiperrealizm" konulu 3 günlük atölye çalışması 05- 07 Mayıs 2023 tarihlerinde İSTANBUL 'da gerçekleşecektir. 2. Kez İstanbul'da olacak sanatçı hiperrealistik tarzda minimalist figüratif eserler yapmakla ünlüdür. Bu fırsatı kaçırmak için şimdiden kaydınızı yapın. Kontenjan sınırlı sayıdadır.

METODOLOJİ

 

Ön Hazırlık / Atölyeye gelmeden önce

Kaydını kesinleştiren katılımcılarımıza gerekli malzeme listesi ve yapılacak eser fotoğrafı ve Omar Ortiz’in kendi tuvaline yaptığı çizim gönderilecektir. Katılımcılar kendi tuvallerine bu çizimi aynen aktarıp (çizimi yapıp) atölyeye boyamaya hazır konu çizimi yapılmış tuval ile geleceklerdir. Böylece atölyede çizimle ilgili vakit kaybedilmeyecektir.

1.gün

Kullanılacak malzemelerin tanıtılmasının ardından  tuvalin ilk katmanı olan akrilik boya çalışması yapılacaktır. Omar'ın ideal ten tonlarını nasıl hazırladığını, hangi karışımları kullandığını hem uygulamalı hem de sözlü anlatımı ile öğrendikten sonra kendi ten tonlarınızı hazırlayıp tuvalinizin ilk katı olan akrilik boyama işlemini bitirdikten sonra ilk fırça darbelerinizi tuvalinize koymuş olacaksınız.

 

2. gün

Güne resim yaparak başlayacaksınız. Omar gün boya kendi tuvalinde sizinle aynı resmi yapmaya devam edecek, Bu arada siz de onu izleyerek ve anlatımlarını dinleyerek  sanatçının nasıl çalıştığını ve tekniğini, resmin nasıl biçimlendiğini göreceksiniz. Omar gün boyu size rehberlik edecek. Siz de  bu rehberlik eşliğinde kendi işinizin sürecine odaklanacaksınız. 

 

3 gün

Kendi tuvaliniz üzerinde çalışmaya devam edeceksiniz ve Omar, sürecinizi geliştirmeniz, karşılaşabileceğiniz olası sorunları çözmeniz ve atölye dışında işinizi tamamlamanıza yardımcı olacak örnekler oluşturması için birçok önemli konuya değinecek,. Resminiz üzerinde rehberlik vereceği birkaç bireysel fırsatınız da olacak. Gün boyunca pek çok grup tartışması olacak., Her türlü soruyu cevaplamak için genel konuşmalar yapılacak.  Öğrencilere yeni ipuçları ve önerilerde bulunmak ve takip etmeyi seveceğiniz diğer ressamları önermek, stüdyo aydınlatması, kişisel bir tema bulmak, yaratıcılık ve ilham bulma gibi pek çok konuda  karşılıklı konuşmalar ve bilgilendirmeler olacak.

 

SERTİFİKA

Atölye bitiminde tüm katılımcılara  Omar Ortiz tarafından imzalanmış Sertifika verilecektir.

GEREKLİ MALZEME LİSTESİ 

Atölye tarihi yaklaştığında malzeme listesi sizlerle paylaşılacaktır. Herkes kendi malzemesini kendi atölyeye getirmekle sorumludur. 

Yine aynı şekilde atölyede resmedilecek konu önceden katılımcılarla paylaşılacaktır ki katılımcılar konuyu tuvallerine önceden çizip hazırlayıp getirsinler. 

ÜCRET
710 Euro/kişi

Ücrete Dahil Olan Hizmetler;

3 günlük workshop, gün boyu coffee break (çay, kahve ve atıştırmalık ikramı) , öğle yemeği

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler:

Workshopta kullanılacak malzemeler (katılımcılar kendileri getirecektir), otelde konaklamak isteyen misafirlerin konaklama bedelleri. workshop mekanına her türlü ulaşım hariçtir.

* Otelde konaklamak isteyen misafirlerin oda rezervasyonları talep ederlerse tarafımızca yapılır.
 

ATÖLYENİN DİLİ

Omar Ortiz temelde İngilizce gerekirse İspanyolca olarak konuşacaktır. Eğer gerekirse organizatör Türkçe'ye çeviri ve iletişim konusunda yardımcı olacaktır.

KATILIMCI SAYISI

Maksimum 24 kişi ile sınırlıdır

ADRES 

THE MARMARA PERA HOTEL - Mesrutiyet Cad. Tepebasi, Istanbul, 34430, Turkiye

KAYIT 

"Kayıt" butonunu tıklayarak iletişim bilgileriniz ve kayıt olma talebinizi iletiniz. 

Size e-posta ile gönderilecek olan ödeme bilgileri doğrultusunda ilk ödemeyi gerçekleştirdiğinizde kaydınız kesinleşmiş olacaktır.

 

 

İPTAL VE İADE KOŞULLARI

1. Organizatör yeterli katılımcı olmadığı takdirde organizasyonu tek taraflı olarak iptal edebilir. Böyle bir durumda o tarihe kadar kayıt olmuş ve ödemesini yapmış olan katılımcılara ödemeleri iade edilir.

2. Katılımcı sayısı yeterli dahi olsa, mücbir sebepler vuku bulduğunda ( doğal afet, pandemı yasakları, terör saldırıları, sanatçının atölyeyi yapamayacak kadar hastalanması vb. ) organizatör tek taraflı olarak iptal edebilir. Böyle bir durumda o tarihe kadar kayıt olmuş ve ödeme yapmış katılımcılara ödemeleri iade edilir.

3. Katılımcı  katılımını iptal etmek isterse yerine başka bir katılımcı bulunması şartı ile ödemiş olduğu katılım bedeli varsa havale ve EFT ücreti düşüldükten sonra iade edilir. Aksi takdirde iade söz konusu değildir. Ödenmiş olan ücret organizatör hesaplarına rücu edilir.

Detaylar 

MARMARA PERA OTEL

Tepebaşı / İSTANBUL

Başlangıç :

5 Mayıs 2023  @ 10:00 am 

Bitiş: 

7 Mayıs 2023  @ 6:00 pm 

Organizatör

Ahsen Küçükçalık

Hakan Denizer

Eposta:

ahsenkucukcalik@gmail.com

Suluboya Portre Dersi

Hata yapmaktan korkuyor ve denemekten bile çekiniyor musun ?

Bir resim üzerinde gereğinden fazla mı çalışıyorsun ?

İlham eksikliğin mi var ?

Bir referans fotoğraf ile nereden başlayacağını bilemiyor musun ?

Suluboyayı fazlaca kontrol etmeye mi çalışıyorsun ?

Sanatsal sesini geliştirmekte güçlük mü çekiyorsun ?

Suluboya

​​

SULUBOYA ATÖLYESİ HAKKINDA

Bu suluboya atölyesi, öğrencileri suluboyaya hem teknik hem de duygusal açıdan yaklaştırmayı amaçlamakta, içsel yaratıcı güçlerini ortaya koymaları konusunda teşvik etmektedir. 

Temel teknikler, ilkeler ve estetik ile gerçekçi resimler yaratmaya odaklanmaktadır. Suluboyanın akışkan, şeffaf ve ışıklı dünyasında su elementinin naifliği kadar yıkıcı olan büyüleyici dünyasına girmeleri hedeflenmektedir.

Katılımcılar, gerçekçiliğin sınırlarını zorlayan ve izleyicinin algısını manipüle etmenin öneminden, nihai resmin parçalarının toplamından daha fazlası olacak şekilde referans görüntülerin seçimi, stili ve tekniği kullanmaya kadar uzanan temel kavramları öğrenecekler. Katılımcılar ayrıca gerçekçilik ve soyutlama arasındaki ilişkiyi keşfedecek ve her ikisinin de İlginç ve ilgi çekici resimler yaratmadaki önemini öğrenecek.

METODOLOJİ

Temelden başlayarak (malzeme bilgisi, ıslak üzerine ıslak, kuru üzerine ıslak vb.) teorik ve pratik bilgiler verilirken atölye çalışması sırasında Ahsen Küçükçalık grupla birlikte aynı resmi yapacak ve katılımcıların izleyerek ve izlediklerini uygulayarak  bitmiş sanat eserlerinin oluşturulmasına yardımcı olacaktır. Katılımcıların kendi içsel ustalıklarına bağlanmaları ve odaklanmalarına yardımcı olmak üzere süreç içinde bir meditasyon çalışması yapılacaktır.

Katılımcıların  soru sormaları ve bireysel eleştiri ve değerlendirme için eskizler, bitmiş  eserler ve kendi malzemelerini getirmeleri önerilir.

GEREKLİ MALZEME LİSTESİ 

Katılımcılara malzeme atölye süresi boyunca kullanılmak üzere sağlanacaktır. Ancak kendi malzemesi getirmek isteyen katılımcılar için malzeme listesi aşağıda verilmiştir. 

1) Soğuk baskı (Cold pressed) suluboya kağıdı (2 adet)  (min. 23*31cm) 

2) Suluboya, minimum 4 renk ( siyah, cadmium Blue (mavi), cadmium red(kırmızı), cadmium Yellow (sarı)

3) Suluboya fırçası minimum 2 adet ( 8-10 numara arası 1 ad., 3-4 numara arası 1 ad.

ÜCRET
.....

KAYIT
1) Kayıt butonunu tıklayınız 

2) Yönergeleri izleyerek kredi kartınız ile güvenli ödeme yaparak kaydınızı tamamlayınız

3) Kredi kartı ile ödeme yapmak istemeyenler aşağıdaki banka hesabına Havale/EFT yapabilirler.

YAPI KREDI BANK

CORLU BRANCH (105)

AHSEN KÜÇÜKÇALIK

IBAN : TR25 0006 7010 0000 0084 3283 44

Detaylar 

İDEA KADIKÖY

Caferağa Mahallesi, Küçük Moda Burnu Sokak No:4, 34710 Kadıköy/İstanbul

21 OCAK 2023

11:00 - 13:00

Organizatör

 

Ahsen Küçükçalık

Geçmiş Etkinlikler

Geçmiş Atölyeler

 2022

Suluboya Portre Workshop - 04 Aralık 2022 - İDEA - Kadıköy - ISTANBUL

Suluboya Portre Workshop - 22 EKİM 2022 - DECOLLAGE ART STUDIO - Suadiye - ISTANBUL

Suluboya Portre Workshop - 01 EKİM 2022 - İDEA - Kadıköy - ISTANBUL

Suluboya Portre Workshop - 13 Ağustos 2022 - Dilek Yıldızı - Beşiktaş - ISTANBUL

Suluboya Portre Workshop - 09 Nisan 2022 - Justwork Ofis Kampüs - ISTANBUL

Suluboya Portre Workshop - 05 Mart 2022 -  Justwork Ofis Kampüs - ISTANBUL

Temel Seviye Yaratıcı Suluboya Workshop-19 Ocak 2022-Justwork Ofis Kampüs - IST.

2018

Omar ORTIZ Atölyesi - 10-12 Ekim 2018 - The Marmara Pera Hotel - ISTANBUL

Instagramda 500.000'i aşkın takipçisi bulunan ressam Omar Ortiz 1977 Meksika doğumludur. Tarzı minimalist-hiperrealism olarak adlandırılabilir. Eserleri Londra, Hollanda, Yunanistan, Taiwan gibi birçok ülkede prestijli sanat galerilerinde sergilenmiştir. İnsan figürünün ön plana çıktığı resimlerinde özellikle kumaş kullanımı ve arka plan çok önemli yer tutmaktadır. 

https://www.omarortiz.com.mx/en/

 

Sanatçı, atölye çalışmasında öncelikle resimlerinde kullandığı 10 temel 'ten renginin' yapımını öğretti. Bu renkleri elde etmeyi öğrendikten sonra, farklı ülkelerden sanatın ortak dili ile buluşan katılımcılar The Marmara Pera Hotel’in konforlu ortamında ve lezzetli ikramları eşliğinde  Ortiz'ın gerçekçi boyama tekniğini izleyip denediler. Değerli bilgiler, yeni dostluklar ve unutulmayacak anılarla ülkelerine ve şehirlerine döndüler.