Ara

KENDİNE GÜVEN


Herkes ona dedi ki “kendine güven”.

Kendine güvenmek ne demekti ama hiç kimse anlatmadı.

Sandı ki kendine güven her şeyi kendi başına yapma becerisi geliştirmektir. Bunun için iyi bir eğitim alması gerekti tabi. Sonra başka beceriler edinmesi. Ama ne yaparsa yapsın, ne kadar çok şey bilirse bilsin, ne kadar çok eğitim alırsa alsın, ne kadar çok işte başarılı olursa olsun, dipte yatan kendine güvensizliği yerini kendine güvene bir türlü bırakmıyordu.

Neden diye çok sorguladı. Güvensizlik çukurunda kalmaktan öylesine sıkılmıştı ki . İşte o anda güzel bir melek yanına yaklaştı. Kalbine dokundu ve dedi ki:

“Şimdi tüm bildiklerini bırak, tüm okuduğun kitapları, senin saydığın sevdiğin öğretmenlerinin öğretilerini, anne babanın ne dediğini. At hepsini, yak hatta. Çünkü artık bu bilgiler sana hizmet etmiyor. Tüm bunlar senin kalbinin önünde kendi sesini duymanı engelleyen duvarlar oluşturdular. Hepsini bırak ki, kalbinin yani sezgilerinin sesini duy. Kendine güven, tüm inançlarımızı ve entellektüel bilgilerimizi bir kenara süpürerek, en derin sezgilerimize itimat etmemiz anlamına gelir.”

İşte o anda anladı. Aslında şimdiye kadar hiç kendine güvenmemişti. Hep başkalarının dediklerine, öğretmenlerine, kitaplara güvenmiş, itimat etmiş ve kendi iç sesine hiçbir zaman itimat etmemiş hatta yok saymıştı.

Şimdi ne kadar aykırı olursa olsun, başkaları tarafından ne kadar saçma ve değersiz görülürse görülsün, kendi sezgileri onun yeni değerleri olacak ve kendi kendinin arkasında duracak, başkalarından onay ve teyit aramayacak.

Biliyor ki önden gidenler, yolu bilen ve aydınlatanlardır. Bilmeyenlere yol sormazlar.

13.09.2017/Ahsen Küçükçalık/İstanbul

Resim: Pixabay


65 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MASKE

Abone listemize katılın