Ara

Midas'ın Altın Dokunuşu


Simbiyoz beslenme, simbiyoz ilişki nedir bilir misin? İki canlının tek bir organizma gibi birbirleriyle yardımlaşarak bir arada yaşamalarıdır. Bağırsaklarımızdaki yararlı bakteriler, mantar ve algler gibi.

Şehirlerde hiç park bahçe bırakmadan, beton canavarlar yükselirken insan ve ağaçlar arasındaki simbiyoz ilişki unutuldu. Dünyada fotosentez yapan bitkiler olmasa, oksijen olmaz dolayısı ile yaşam olmaz.

Akciğerin vücudunun içinde diye senin bir parçan olduğundan eminken, ağacı kendinden ayırmak niye?

Şehirli insan ! Doğadan o kadar koptun ki sağda soldaki birkaç meyve ağacının meyvesini bile uzanıp almayıp, yanı başındaki manavdan satın alıyorsun. Ama toprak adamı bu ilişkiyi bilir, bir çiftçi bu ilişkiyi bilir. O henüz daha bu bağdan kopmamıştır. Ama şehirli insan ! Sen artık duymuyorsun bitkinin sesini, gidip sarılmıyorsun bir ağaca, teşekkür etmiyorsun onun senin için yaptıklarına.

Yakın bir zaman sonra şehirlerinde gökdelen gecekonduları oluşmaya başlayacak. Kentsel dönüşüm derken, dokunduğu her şeyi altına çeviren Midas gibi sen de dokunduğun her şeyi betona ve paraya dönüştürürken sevinç çığlıkları atıyorsun şu anda. Ama yakında Midas’ın dokunduğu anda altına dönüştüğü için yemek bile yiyememesi, çok sevdiği kızına sarıldığı anda altına dönüşüp ölümüne sebep olması gibi sen de soluk bile alamayacaksın. Çünkü dokunduğun her şeyi betona çeviriyorsun.

Bedava olan bazı şeylere, satın alınmaya kalktığında paha biçilemez.

Temiz hava gibi ...

Yazan : Ahsen Küçükçalık

Resim : Ahsen Küçükçalık "Ağacın Ruhu" (Dijital çalışma)

#doğa #ağaç #kentleşme #betonlaşma

72 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MASKE

Abone listemize katılın