Ara

İçimdeki Ejderha


Büyük İskender, Zeyna, Fatih Sultan Mehmet, He-Man, Gandhi, Jan Dark, Atatürk …..

Kimisi gerçek, kimisi hayal ürünü kahramanlar.

Ortak noktaları ?

Kahraman ? Savaşçı ? Fatih ? Güçlü ? Devrimci ? Gözüpek ? Lider ?

Evet, hepsi ortak noktaları ama esas olan bunlar değil, bu özellikler diğer tek bir özelliklerinin yan ürünleri.

Ortak noktaları;

İçinde bulundukları durumda yapılması gerekeni düşünmeden, tereddüt etmeden yapmak. O anın gereğini yerine getirmek.

Gerçek kahramanın içsel motivasyonu öfkeden, kinden, öç almaktan, en tanınmış, en büyük olma kaygısından ya da savunma yapması gerektiğinden gelmez. Onun içsel motivasyonu varoluşta kendi olmaktır. Varoluşunu devam ettirmektir.

Uzakdoğu savaş sanatlarının bir çoğu benzer bir prensibi kullanır. Esas olan saldırı ve savaş değildir. Esas olan savunmada kalmak da değildir. Savunmada kalmak küçük olduğunu, zayıf olduğunu, incinebileceğini peşinen kabul etmektir. Esas olan varlığını sürdürmeni kesintiye uğratabilecek bir dış tehdit olursa o anda tereddütsüz gereğini yapabilmektir. Bunu yapabilmek için her zaman dengede olan sen olmalısın. Varoluşun içinde tam ve bütün olmalısın. Her zaman zihnin bu anda olmalı. Böylece zihnini bu andan uzaklaştıracak ve dengeni bozacak kaygı ve düşüncelerden arınmış olursun. Sana doğru gelen tehdide direnç oluşturmak yerine yolundan çekilirsin ve böylece kendi saldırı gücü ile düşmanının dengesi bozulacak saldırısı boşa gidecektir.

Karanlık pasif bir enerjidir. Karanlıkla savaşamazsın. Karanlığa karşı savunmada kalamazsın. Sadece sen aktif bir ışık olarak karanlığı aydınlatabilirsin. Ve bunu yapabilmek için sen her an kendi içinde dengede ve anda yaşıyor olmalısın. Tüm içsel etki, tepki duygularından arınmış olarak.

İçindeki ejderhanın gücü yıkıcı olabilir, yıkmak veya savunmak için kullanırsan.

Sadece varoluş halinde bu gücü yaşamak için kullan . Hayattan zevk almak için. Özgürce uçmak ve tekrar yuvaya dönmek için.

Yazan: Ahsen Küçükçalık

Resim: Pixabay

#ejderha #güç #kahraman

54 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MASKE

Abone listemize katılın