top of page
Ara

Renkler sizi nasıl etkiliyor ?


Evrenin yapı taşı "sevgi"dir. Sevgi, bir duygu olmayıp enerji akışıdır. Yaratan bu sevgisini çok farklı şekillerde bize ulaştırıyor. Bakmasını bilen göz yaratılan her şeyde bu sevgiyi bulup hissedebilir. Bana göre bu sonsuz sevginin bir ifadesi de renk spectrumu. Yaratanın hepimizi sonsuz sevgisi ile sarmaladığına inanıyorum ve her birimizi farklı renklerde sevdiğini hissediyorum.

Her rengin tek başınayken ve diğer renklerle bir aradayken yansıttığı bir anlamı olduğunu derinden hissediyorum. Sanki alfabe gibi. Figür veya kompozisyonun ne olduğundan bağımsız olarak renkler anlam ifade ediyor hatta o kompozisyona ilave anlamlar yüklüyor. Ve ben renkleri bu yüzden seviyorum. Renkleri doğadaki gibi olduğu haliyle kullanamamam da bu yüzden. “En sevdiğin renk hangisi ?” diye sormayın. Hepsini seviyorum ama farklı zamanlarda, farklı şekillerde. Bir annenin tüm çocuklarını sevmesi gibi. Alman edebiyatçı, ressam ve doğabilimci olan Johann Wolfgang von Goethe renkler hakkında şöyle demiş: " Renkler ışığın hüzün ve sevinç ifadeleridir"

Feng Shui’de de her rengin temsil ettiği bir element vardır; siyah, lacivert SU’yu, beyaz, gri ve metal renkleri METAL’i, yeşil, mavi, kahverengi AĞAÇ’ı, kırmızı ATEŞ’i, sarı ve toprak renkleri TOPRAK elementini temsil eder. Elementler de ayrıca bir çok başka anlamı temsil eder, mesela ATEŞ; yönü güney, duygusu neşe, temsil ettiği organı kalp ve dil, rengi kırmızı, mevsimi yaz, hava durumu sıcak, tadı acıdır. Aslında bu bilgiyi de bilince bir kırmızının neden sadece kırmızı olmadığı ama başka bir sürü duygu ve anlam çağrıştırdığını anlamak zor değil.

Elementler arasında yapıcı ve yıkıcı döngüler söz konusudur. Yapıcı döngü sıralaması Metal > Su > Ağaç > Ateş > Toprak ve tekrar > Metal şeklinde bir döngüdür. Eğer yaşam alanınıza etki eden elementleri bilirseniz bunların yapıcı döngü içinde ihtiyacına göre o alanın dekorasyonu için renk tercihi yapabilirsiniz. Bu da alanınıza fazladan huzur, konfor ve bereket getirmeye yardımcı olur. Eğer profesyonel bir danışmanlık almadıysanız, hangi renge ihtiyacınız olduğunu tespit etmek için o mekan içinde gözlerinizi kapayın, renkleri hayal edin, içinize en olumlu duyguyu veren rengi tercih edin. İç sesinize güvenin.

25 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Abone listemize katılın

Görsel Sanatçı / Yaratıcı Girişimci
bottom of page